На 30 август се чества празника на Кабернето и макар да има доста време до тогава, ще ви подготвим с някои много интересни факти за популярното червено вино.
- Каберне Совиньон е относително младо грозде, появило се през 17-и век в резултат на кръстоска между Каберне Фран и Совиньон Блан (откъдето идва и името му).
- Плодовете на Каберне Совиньон са много малки с дебела кожа, което означава, че съотношението между сока и семките и кожата е много голямо, а това води до повече танини по време на процеса на мацерация. Повече танини = по-голямо вино, което може да старее повече време, но пък от друга страна има нужда от допълнително време да подиша.
- Вината Каберне Совиньон се произвеждат по целия свят, но най-известните региони са Бордо, калифорния, Тоскана и Австралия. Тези основни региони са отблизо следвани от Аржентина, Чили, Израел, Испания и Южна Африка.
- Типичният вкусов профил на Каберне Совиньон включва касис, зелена паприка и евкалипт (не обезателно заедно).
- Не всички вина от Бордо са доминиращп Каберне Совиньон. Вината от Медок и подрегионите му (от левия бряг на река Гарона) всъщност са базирани на Каберне Совиньон (съдържание около 70% е стандарт). Вината от десния бряг на река Дордон са доминиращо Мерло (обикновено съдържащи около 70% грозде Мерло). Някои от най-успешните вина на Бордо всъщност са от Мерло.
- Най-старото използвано и до днес лозе Каберне Совиньон се намира в Австралия – то е Блок 42 в Калимна, долината Бароса. Смята се, че е засадено между 1886 и 1888 г, което означава, че е на 130 години.
- Типичните калифорнийски вина Каберне Совиньон имат нужда от около 13 години, за да достигнат пика си.
- Малбек е най-популярният сорт грозде в Бордо до началото на 18-и век, когато е заменено от Каберне Совиньон.
- Каберне Совиньон държи титлата за най-скъпото вино в света. 6-литрова бутилка е продадена на търг за $500 000 през 2000г.
- Когато стане въпрос за храна, има две комбинации, които се отличават. Каберне Совиньон с пържоли е класика, а същото се отнася и за Каберне Совиньон с черен шоколад.