Когато дойде времето, в което започнете да обмисляте инсталирането и използването на инвертор в своя дом, автомобил, лодка или другаде, трябва добре да обмислите неговите приложения. Първо си отговорете на въпроса – какви са причините да поискате да закупите трансфертер. Колко мощни консуматори ще захранвате? Предполагам знаете, че този продукт преобразува енергията, идваща от източник на електричество (най-често батерия) от постояннотокова в променливотокова. Различните уреди, които ще включвате към устройството, ще имат най-разнообразни нужди и това е твърде важен фактор, за да бъде подминат. Имайки предвид многобройните възможности, трябва да сте изключително внимателни в съобразяването с конкретните нужди. А пазарът ще ви предложи немалко опции.
Първоначалното ви притеснение вероятно ще бъде модел с каква мощност да изберете. Затова помислете какви и колко точно точно уреда ще работят, захранвани от трансфертера. Винаги изчислявайте максималното възможно натоварване при едновременна работа на всичките устройства, за да сте сигурни, че сте подготвени. Добра идея е и да добавите малко мощност отгоре, за да имате подготвеност при извънредни ситуации.
Редно е да помислите и от къде ще набавяте енергията за инвертора. Повечето потребители боравят с акумулатори (на коли, яхти, камиони и др.). Тези химични източници на електричество са добро портативно решение, но имайте предвид, че не бива да ги използвате постоянно, защото в такъв случай те ще паднат бързо. Затова е добре и да ги зареждате редовно. Така ще имате енергия във всеки момент на прекъсване на тока от мрежата, както и на места, където няма предоставена такава.
За да не изпаднете в значителни проблеми, е редно да знаете, че на пазара съществуват различни видове инвертори. Най-разпространените са тези с модифицирана и истинска синусоида. Първите са по-евтини и по-разпространени. Те ще ви свършат работа за захранването на повечето от уредите. Но, ако трябва да работите с по-специфична апаратура, по-разумното решение е да изберете модел с истинска синусоида. Това е по-стабилното решение, защото енергията, която излиза от трансфертера е абсолютно същата, като тази, която получавате от преносната мрежа.
Да се върнем към мощността на търсения от вас инвертор. Най-често използваните модели са 300W и 600-ватовите варианти. Но това не бива да ви заблуждава, че не съществува широка гама мощности. От 150W до 10000 вата – пазарът ви дава всички възможности, предоставени от производителите. От вас вече зависи какво ще включвате – дребни устройства (лаптопи, сешоари, зарядни устройства и др.) или по-мощни консуматори (специфично оборудване, климатици, някои осветителни тела и т.н.).
Модерните трансфертери имат редица вградени защити, които дават на потребителя сигурност срещу късо съединение, високо напрежение, претоварване, прегряване и др. Разбира се, че това не ви освобождава от задълженията на добър стопанин – да не излагате инвертора на влага и прах; да не го поставяте в близост до други предмети, от които може да се получи нагряване; винаги да проверявате дали проводниците към преобразувателя са в добро състояние, преди да ги използвате; да не поставяте леснозапалими материали и обекти в близост; както и много други предпазни мерки, които обикновено са подробно описани в упътванията към инверторите.
Имайки предвид цялата тази информация, вие ще сте по-подготвени за своя избор. Днес интернет пазарът ви предлага безброй възможности за добра цена и качество на продуктите, към които сте се насочили. Но не забравяйте, че също така можете много лесно да попаднете и на евтини боклуци. Затова винаги правете свое проучване и проверявайте дали инверторите отговарят на стандартите за безопасност и качество, утвърдени от международните регулаторни органи.