Ако до сега не сте приготвяли зимнина сами и се опасявате, че няма да се справите не се притеснявайте. В тази статия ще споделим с вас подробни инструкции – стъпка по стъпка за консервирането на зимнина като професионалист.

- Прегледайте процедурата, рецептата и оборудването, с което разполагате, преди да закупите необходимите продукти. Освен това е важно да изберете подходящо и удобно за вас време, без да се налага да прекъсвате процеса на работа.
- Измийте бурканите и ги поставете в гореща вода, докато дойде моментът да ги напълните с приготвените продукти. Желателно е, преди да консервирате храна в буркани и избраните видове капачки за буркани да се стерилизират в гореща вода.
- Предварително проверете с колко здрави буркани и капачки разполагате и според техния брой пригответе съответното количество храна. Ако вашите капачки са стари заменете ги с нови, а сайта можете разгледате предлаганите видове капачки за буркани.
- След като сте готови с храната, извадете бурканите от горещата вода. Подсушете ги, за да не се приплъзват в ръката ви докато изсипвате продукцията в тях. Избраните от вас видове капачки за буркани, също е желателно да се подсушат, преди да се поставят върху отвора на буркана.
- Не забравяйте, когато пълните бурканите, винаги оставяйте поне един пръст свободно пространство. Не е желателно да препълвате бурканите, защото така рискувате те да не успеят да се запечатат качествено и трудът ви може да отиде на вятъра.
- Ако приготвяте компоти или друга зимнина, при която не се изискван предварителна топлинна обработка на продуктите е добре да ги поставите в бурканите, да налеете нужното количество вода и да прибавите съответните подправки.
- В случай, че приготвяте зелен фасул, след като го бланширате и го разсипете по бурканите, трябва с помощта на шпатула да ги притиснете леко, за да излезе въздуха, а след това долейте и течността.
- Избършете ръба на буркана с чиста и леко влажна кърпа, за да могат без проблемно да прилепнат избраните от вас видове капачки за буркани.
- След като ги поставите те трябва да се затегнат, като процедурата при различните видове капачки е различен. Ако сте избрали винтови капачки за буркани ще трябва да ги завъртите в обратната посока и да ги стегнете добре, а ако сте заложили на капачки без винт тогава ще трябва да ги притиснете с помощта на специална затварачка за буркани.
- Запечатаните буркани поставете в голяма тенджера с вода, в която ще трябва да сварите бурканите. Веднъж поставени в тенджерата, не е желателно да пипате повече бурканите.
- Според вида на зимнината (плодове, зеленчуци или месо), която сте приготвили те трябва да врят и различно време. Обикновено то варира от 10 минути до 2 часа.
- След това извадете бурканите с помощта на специална щипка и ги поставете върху кърпа с разстояние между тях поне 3 см.
- Когато бурканите са напълно охладените (след 12 до 24 часа), проверете всички капачки за буркани дали са „хванали“. За целта ги натиснете в центъра и ако капачката не пружинира значи са запечатани, ако пружинира и издава пукащ звук значи не са. Незапечатаните буркани могат да се съхраняват в хладилника за известно време или да се консумират в рамките на 2-3 дни.
- Приберете готовата зимнина на сухо, хладно и тъмно място. Най-добре ще е ако имате мазе да ги складирате там.

капачки за буркани Омния
Следвайки тези стъпки в консервиране на различни видове зимнина няма да срещнете никакви проблеми, а най-важното е, че ще се сдобиете с вкусна и качествена домашно приготвена храна, която ще можете да консумирате по всяко време на годината.